چاپ        ارسال به دوست

استفاده از توان شرکت های دانش بنیان در صنعت پالایش کشور

۱۶ تفاهم نامه و قرارداد با مجموعه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی امروز با شرکت های دانش بنیان امضا شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، قراردادهای امضا شده با شرکت های دانش بنیان، در زمینه های مختلف از افزایش سهم سی ان جی در سبد سوخت کشور گرفته تا گوگرد زدایی از مازوت پالایشگاه ها بوده، با هدف حفظ محیط زیست،‌ بومی سازی و اقتصادی کردن فعالیت های پالایشی انجام شده، به توسعه فعالیت های شرکت های دانش بنیان کمک خواهد کرد.

با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب بر استفاده از توان شرکت های دانش بنیان در صنعت نفت، این قراردادها و تفاهم نامه ها در هفته پژوهش به امضا رسید. 

همراهی دانشگاه با صنعت نفت برای عبور از تحولات جهانی

 در این مراسم،  سید رضا غفاریان عنبران، معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر  به نمایندگی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر که تفاهم نامه ای با پالایشگاه آبادان در زمینه تقویت و گسترش همکاری ها با هدف بررسی کاربرد مایعات یونی به عنوان کاتالیست  امضا کرد، با اشاره به اینکه در ۱۰ سال اینده تحولات قابل توجهی را شاهد خواهیم بود که تاثیر آن در جنبه های اجتماعی، اقصادی، سیاسی و ... وجود خواهد داشت، افزود: از منظر علم اتفاقاتی که در انرژی های نو و در هم تنیدگی دنیای مجازی و واقعی و هوش مصنوعی رخ می دهد زمینه ساز خواهد بود. از منظر تحولات جهانی نیز جا به جایی قدرت اقتصادی، نظامی و تفکرات تحول ساز در دنیا رخ خواهد داد که زمینه تغییرات را فراهم خواهد کرد.

وی ادامه داد: ما در برهه ویژه ای قرار داریم و سوال این است که وظیفه ما در مواجه با این تغییرات چیست.غفاریان با تاکید بر حرکت به سمت دانشگاه های نسل ۳ و ۴، گفت: حرکت دانشگاه امیرکبیر به سمت دانشگاه تراز تمدن نوین اسلامی خواهد بود.وی تاکید کرد: باید برای تحولات حرفه ای و تربیت نیروهای با تخصص و دلبسته به کشور حرکت کنیم. همه باید تفکر کنیم در تحولاتی که در جهان قطعی است آیا با این سبک و برنامه، می توانیم جوابگوی این تحول باشیم. 

بومی سازی سامانه هوشمند سوخت در کشور 

همچنین احسان بهروزی به نمایندگی از شرکت صنعتکاران الکترونیک مراغه که قراردادی با پالایشگاه بندرعباس در زمینه تولید پیگ هوشمند ضد نفوذپذیری و ضد هک امضا کرد، گفت: در ۱۰ ماه توانستیم ۴ پروژه ملی را که در ۱۰ سال گذشته شرکت های خارجی بر روی آنها فعالیت می کردند آماده رونمایی کنیم.

بهروزی افزود: یکی از ربات هایی که ما طراحی کردیم گوی های هوشمند است که نشتی و مشکل در خطوط لوله را شماسایی می کند.

وی ادامه داد: این ربات ها تا پیش از این از خارج وارد می شد که با تحریم در تامین آن مشکل به وجود آمد که اکنون امکان تولید آن در کشور ایجاد شده است.

بهروزی تاکید کرد: در سامانه هوشمند سوخت نیز دستگاه های کل سامانه را ساختیم و به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار گرفت.

بومی سازی سولفورزدایی از مازوت در کشور

هوشنگ پاکدل، به نمایندگی از شرکت آذرانرژی تبریز که با پالایشگاه آبادان در زمینه تقویت و گسترش همکاری ها با هدف توسعه دستگاه جداسازی روغن از پساب امضا کرد، گفت: مازوت سوزی نیروگاه ها که باعث آلایندگی محیط زیست می شود با ساختن واحد سولفورزدایی کاهش دهیم.

وی ادامه داد: محصول نهایی در پالایشگاه ها ۲۰ تا ۲۵ درصد مازوت است که سولفور بالایی دارد و این شرکت توانسته واحد سولفورزدایی رابسازد که در آزمایش ها موفق بوده است.

پاکدل افزود: ظرفیت اکنون به صورت پایلوت با ۴ هزار لیتر در ساعت ساخته شده و در ابعاد صنعتی می توانیم تا ۲۰ هزار لیتر در ساعت مازوت را سولفورزدایی کنیم. بازار یک میلیارد یورویی ابزار دقیق در کشور  مقدسی نیز به نمایندگی از شهرکت پارس جهد که در زمینه بومی سازی تجهیزات و سیستمهای ابزار دقیق  با پالایشگاه اصفهان تفاهم نامه ای امضا کرد، گفت: بیش از ۷۰ درصد ابزار دقیق و بخش بزرگی از ابزارهای برق را در ایران و مالزی بومی سازی کردیم. 

وی ادامه داد: ۶۰ تا ۷۰ درصد از هر کدام از پروژه های نفتی را بومی سازی کرده ایم و در وندرلیست شرکت های بزرگ بین المللی هستیم.

مقدسی با تاکید بر ایجاد یک برند ملی در ابزار دقیق گفت: بازاری به بزرگی یک میلیارد یورو در سال در ابزار دقیق و برق در کشور بوجود دارد که یک برند ملی در این زمینه را می طلبد.

وی تاکید کرد: بر این اساس قرار است در مدت ۳ سال به فناوری تجهیزات زیادی از تجهیزات دیجیتال و اندازه گیری برسیم. این طرح برای ۹۰۰ نفر اشتغال دانش بنیان مستقیم ایجاد می کند.

تنش آبی وخیم در خاورمیانه تا سال ۲۰۴۰


نوروزی نیز به نمایندگی از شرکت کیانا پتروانرژی که با پالایشگاه شازند قرارداد تقویت و گسترش همکاری با هدف بهینه سازی مصرف آب کمپرسورهای واحد هوا امضا کرد، گفت: صرفه جویی و بالانس مصرف آب در کشور مورد تاکید ما بوده و تطابق تکنولوژی های روز دنیا با اقلیم ایران نیز انجام شده است.

وی ادامه داد: کاهش مصرف آب در صنعت نفت مورد تاکید است و با تکنولوژی ما تا ۹۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود.نوروزی با اشاره به اینکه با ادامه روند مصرف آب در دنیا، تا سال ۲۰۳۰ مصرف آب ۵ برابر افزایش پیدا می کند و اگر در خاورمیانه الگوی مصرف آب تغییر نکند تنش آبی وخیم در ۳۳ کشور و از جمله ایران ایجاد خواهد شد. 

 افزایش تولید خودروهای دوگانه سوز در ایران در سال آینده

تیموری به نمایندگی از گروه خودروسازی سایپا که تفاهم نامه ای برای ساخت خودروهای دوگانه سوز با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی امضا کرد، گفت: سیاست گذاری یک سال اخیر در تولید خودرو ساخت زیرساخت ها برای تولید خودروهای سی ان جی سوز است که هم مصرف سوخت کمتر و هم آلایندگی پایین تر خواهد داشت.

وی ادامه داد: ۱۰۰ هزار خودروی سواری ساینا دوگانه سوز در سال آینده ساخته خواهد شد. همچنین خودروی نیسان دوگانه سوز ۶۵ هزار خودرو در سال آینده تحویل می شود.همچنین نیسان های بزرگتر دوگانه سوز به منظور حمل بار بیشتر ساخته خواهد شد. 

تیموری افزود: پلتفرم سوم که سال بعد عرضه خواهد شد، ون ۱۴ نفره دوگانه سوز  است که برای مسیرهای شهری ساخته شده است و می توان برخی از مسیرهای اتوبوس را با این ون ها جایگزین کرد. 

وی تاکید کرد: اولین قرارداد موتورهای هیبریدی را بسته ایم و خودروهای ۲ سال بعد با موتوری ساخته خواهد شد که ۸۰ درصد ساخت داخل خواهد بود که هم سی ان جی سوز و هم هیبریدی خواهد بود و در مرحله عقد قراردادیم.

تیموری گفت: همچنین استفاده از موتورهای جدید با کاهش یک لیتر مصرف بنزین در دستور کار است. 


٠٩:٢٠ - يکشنبه ٤ دی ١٤٠١    /    شماره : ١٤٣٧٨    /    تعداد نمایش : ٤٤٧