چاپ        ارسال به دوست

۱۶ تفاهم نامه و قرارداد با شرکت های دانش بنیان امضا شد؛

هدف گذاری برای افزایش سهم سی ان جی در سبد سوخت کشور

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: با هدف افزایش سهم سی ان جی در سبد سوخت کشور، همکاری با شرکت های خودروسازی برای تولید خودروهای دوگانه سوز و ارتقا کیفیت آنها در حال انجام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالای و پخش فرآورده های نفتی ایران، رضا کاظم نژاد در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و امضای ۱۶ تفاهم نامه و قرارداد با شرکت های دانش بنیان  با اشاره به اینکه با توجه به شعار سال و تاکید رهبر انقلاب مبنی بر حمایت از شرکت های دانش بنیان، افزود: طرح هایی که امروز رونمایی می شود همگی با بودجه های شرکت های دانش بنیان انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی از طرح هایی که امروز رونمایی می شود، شامل طرح گوگرد گیری از وکیوم باتوم است که مقدار گوگرد به یک دهم درصد کاهش پیدا میکند و هزینه آن ۹ تا ۱۵ دلار تخمین زده می شود. 

کاظم نژاد با اشاره به اینکه دستگاه جداسازی روغن از پساب، دستگاه دیگری است که امروز رونمایی می شود و مقدار گوگرد موجود در پساب به زیر ۱۰ پی یپ ام کاهش پیدا می کند، گفت: دستگاه بعدی دستگاه انشعاب یاب و نشت یاب از خطوط لوله است. یکی از مشکلات فعلی نشتی از خطوط لوله و انشعابات غیر مجاز است که این دستگاه در ۳ نمونه ساخته شده است. همچنین دستگاه پیگ هوشمند خطوط لوله است که یکی از تجهیزات اساسی است و تا پیش از این از پیگ هوشمند شرکت های خارجی استفاده می کردیم و امیدواریم تا ۲ ماه آینده از آن رونمایی شود.

وی تاکید کرد: دستگاه ضد هک و ضد نفوذ دستگاه دیگری است که امروز رونمایی می شود و این دستگاه مصرف بالایی در صنایع مختلف دارد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ادامه داد: مخازن نسل ۴ سی ان جی که مخازن کامپوزیت هستند از فیبر کربن و فیبر شیشه ساخته می شوند و با پیگیری ما در حال انجام فرآیند استاندارد است و تا ۲ پاه آینده اولین مخزن از این دست در اتوبوس های دوگانه سوز استفاده خواهدشد.

وی با اشاره به ساخت خودروی دوگانه سوز ساینا توسط شرکت سایپا به میزان ۱۰۰ هزار دستگاه به عنوان طرح دیگر که امروز رونمایی می شود، افزود: همکاری در زمینه تبادل اطلاعات فنی و همکاری متقابل جهت ارتقا عملکرد و بهبود راندمان موتور تک سوز و دوگانه سوز نیز در حال انجام است تا سهم سی ان جی در سبد سوخت افزایش پیدا کند. 


٠٩:٠٦ - يکشنبه ٤ دی ١٤٠١    /    شماره : ١٤٣٧٧    /    تعداد نمایش : ٤٢٤