چاپ        ارسال به دوست

تکذیب کاهش کیفیت بنزین در کشور/ افزایش ۲۰ درصدی مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها و صنایع

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه کیفیت بنزین توزیعی در کشور کاهش نداشته است، گفت: مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها و صنایع در مقایسه با سال گذشته۲۰ درصد بیشتر است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه کیفیت بنزین توزیعی در کشور کاهش نداشته است، گفت: مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها و صنایع در مقایسه با سال گذشته۲۰ درصد بیشتر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، جلیل سالاری (چهارشنبه 30آذرماه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه گاز مایع به عنوان سوخت نیروگاه ها مصرف نمی شود، افزود: تخصیص گاز طبیعی به نیروگاه ها متفاوت است و هر چقدر مصرف گاز خانگی کاهش پیدا کند، به نیروگاه ها اختصاص پیدا خواهد کرد.
وی ادامه داد: تحویل گاز به نیروگاه هابین ۲۲۰ تا ۱۰۰ میلین متر مکعب در روز متغیر بوده است.
با این حال نسبت به پارسال سوخت گاز و مایع بیشتر به نیروگاه ها تحویل شده است.
سالاری ادامه داد:  تقریبا گاز معادل سال گذشته به نیروگاه ها تحویل سده اما در  بخش سوخت مایع ۱۸ تا ۲۰ درصد مصرف بیشتر بوده است.
  وی تاکید کرد: اکنون تولید و مصرف بنزین در نقطه سر به سر قرار دارد. البته باید اقداماتی انجام شود زیرا بخشی از مصرف به مسیرهای انحرافی مانند قاچاق می رود.
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه قاچاق در نفتگاز حدود ۷ میلیون لیتر و در بنزین نیز حدود ۵ میلیون لیتر در روز برآورد می شود، گفت:  بخشی به دلیل مهاجرت کارت های سوخت است که نظارت بیشتری می طلبد.
وی ادامه داد: بنزین عامل آلودگی هوا نیست زیرا محموله های بنزین کیفیت مطلوبی دارند و بنزین معمولی و بنزین یورو استانداردهای سازمان محیط زیست و سازمان ملی استاندارد را دارا هستند.
سالاری اکتان بنزین معمولی را ۸۷ و بنزین یورو را ۹۲ اعلام کرد و گفت: با پایان تعمیرات اساسی در پالایشگاه شازند در هفته گذشته، تولید بنزین سوپر آغاز و از این هفته توزیع آن آغاز شده است.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، در کشور هیچ بنزینی با اکتان زیر ۸۷ توزیع نمی شود.
وی ادامه داد: ناتراز ی در گاز داریم و مدیریت مصرف را باید توجه کنیم.
سالاری افزود: سالانه یک میلون خودرو به چرخه حمل و نقل اضافه می شود بدون آنکه خودرویی از چرخه خارج شود. بابد شرایط اسقاط را فراهم کنیم و استاندارد تولید خودرو را نیز افزایش دهیم. در حالی که خودروها در جهان به ازای ۱۰۰ کیلومتر پیمایش ۴لیتر بنزین مصرف می کنند، این رقم در کشور ما ۱۰ لیتر است.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تاکید گرد: آلودگی هوا  به حجم زیاد گاز و تراکم کلانشهرها، مصرف بالای گاز و بنزین بر می گردد.
وی گفت: ال پی جی هنوز در آیین نامه سوخت کشور وارد نشده است. 
سالاری با اشاره به اینکه پتروشیمی ها بنزین تولید نمی کنند، گفت: کیفیت ریفورمیت تولیدی در پتروشیمی ها با پالایشگاه ها یکسان است.
وی تاکید کرد: به هیچ عنوان برای تامین بنزین مورد نیاز کشور، کیفیت آن پایین نیامده است. 


٠٩:٥٧ - پنج شنبه ١ دی ١٤٠١    /    شماره : ١٤٣٧٤    /    تعداد نمایش : ٣٥٨