چاپ        ارسال به دوست

به همت متخصصان داخلی،

واحد کمپرسورگازی پالایشگاه آبادان به همت متخصصان داخلی وارد مدار شد

مدیر عامل پالایشگاه آبادان گفت:پس از هشت سال وقفه کمپرسورگازی جدید واحد ۱۰۰ این پالایشگاه عملیاتی و در مدار تولید قرار گرفت.


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران به قل از ایرنا حکیم قیم دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت:راه اندازی کمپرسور واحد ۱۰۰ که به دلیل تحریم های ظالمانه و مشکلات فرآیندی با هشت سال وقفه مواجه شده بود به دست توانمند متخصصان داخلی و با تکیه بر دانش کارکنان جهادگر پتروشیمی و پالایشگاه آبادان در جهت تولید و توسعه اشتغال منطقه، با رفع موانع موجود به مرحله راه اندازی رسید.

وی افزود:با افتتاح این پروژه، خوراک دریافتی پتروشیمی آبادان از پالایشگاه روزانه ۸۵ تن افزایش می‌یابد که این موضوع باعث می‌شود تا میزان پی وی سی تولیدی در پتروشیمی از ۸۵ تن در روز به ۱۸۰ تن افزایش پیدا کند ضمن اینکه این امر باعث کاهش بهای تمام شده اتیلن و افزایش تولید پی‌وی‌سی (pvc) خواهد شد موضوعی که می‌توان آن را یک جهش مهم در روند افزایش تولید و سوددهی پتروشیمی آبادان تحلیل کرد.

قیم از دیگر نکات با اهمیت راه اندازی این پروژه را جمع آوری میزان قابل توجهی از گازهای خروجی مشعل های پالایشگاه آبادان عنوان کرد و گفت: با این اقدام میزان زیادی از گازهای آلاینده این مشعل ها کاسته شده و باعث بهبود وضعیت آلایندگی این واحد صنعتی می شود.

مدیر عامل پالایشگاه آبادان افزود:اجرای این پروژه در شرایط سخت تحریم با شعار ما می توانیم را تداعی نموده و عزم راسخ صنعتگران نفت را در بی اثر نمودن تحریم ها نشان می دهد.

روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین در این پالایشگاه به فرآورده های نفتی تبدیل می‌شود.

پالایشگاه نفت آبادان یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های ایران است که فرآورده‌های همچون گاز مایع، بنزین موتور، نفت سفید، نفت گاز، سوخت جت، نفت کوره، انواع روغن موتور پایه، انواع قیر، انواع حلال‌ های نفتی، گوگرد و نفتای (خوراک آروماتیک پتروشیمی بندرامام) تولید می‌کند.

ساخت این پالایشگاه در سال ۱۲۹۱ هجری شمسی به پایان رسید و تا آغاز جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ بزرگترین پالایشگاه دنیا با ظرفیت تصفیه ۶۲۸ هزار بشکه نفت در روز به شمار می‌رفت.

 

 


١١:٢٨ - دوشنبه ٧ آذر ١٤٠١    /    شماره : ١٤٣١٥    /    تعداد نمایش : ٤٠٩