چاپ        ارسال به دوست

مدیر کالای شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران خبر داد

صرفه‌جویی ارزی 18 میلیون دلاری با بومی‌سازی 203 قلم کالای نفتی


مدیر کالای شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران از تحقق صرفه‌جویی ارزی 18 میلیون دلاری با داخلی‌سازی 203 قلم کالای در حال ساخت در این شرکت خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، ابوالقاسم زمانی در نشستی که بعدازظهر دوشنبه (۱۶ مهرماه) با نمایندگان شرکت‌های داخلی تولیدکننده و پشتیبانی در صنعت انتقال در محل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران برگزار شد، در این باره گفت: هم اکنون تعداد 40 فقره تقاضای ساخت شامل 203 قلم کالا در این شرکت در حال پیگیری است که تعداد 28 تقاضای آن در مرحله ساخت و 12 تقاضا در مرحله برگزاری مناقصه قرار دارد.

وی ارزش تقریبی این تقاضاها را 234 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: با بومی‌سازی 203 قلم کالا در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، صرفه‌جویی ارزی معادل 18 میلیون دلار در کشور محقق خواهد شد.
زمانی تاکید کرد: از سال 82 تا سال 97 ساخت داخل 2 هزار و 70 قلم کالا در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران محقق شده که از این طریق نیز صرفه‌جویی ارزی به مبلغ 37 میلیون دلار محقق شده است.

مدیر کالای شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در تشریح روند بومی‌سازی اقلام و تجهیزات موردنیاز این شرکت گفت: ساخت قطعات حساس مانند پره و تیغه‌های توربین‌های سولار سنتار و زیمنس TA/TB و سولزر، نیم‌لوله و وصله‌های فولادی، اتصالات، انواع ترانس‌ها، شارژرها، مکانیکال سیل‌ها، قطعات اصلی و فرعی پمپ‌های انتقال مواد نفتی، چکش هوایی، انواع کارت‌ها و تجهیزات الکترونیکی سیستم کنترل، ساخت داخل نوار پوشش لوله و پرایمر، انواع شیر‌آلات، قطعات یدکی توربین‌ها و انواع کارت‌های الکترونیکی سیستم کنترل، تأمین مواد شیمیایی نظیر مواد ضدخوردگی لوله‌ها و شست‌وشوی توربین و مواد آتش‌نشانی و ساخت داخل مواد شیمیایی روان‌کننده (DRA) از جمله مهم‌ترین اقدام‌ها در این زمینه بوده است.

زمانی ﺗﺠﻤﻴﻊ ﺗﻮﺍﻥ ﻭ ﺑﺎﻻﺑﺮﺩﻥ ﺳﻮﺩﺩﻫﯽ سازندگان داخلی و کاهش هزینه‌ها از طریق ﺍﯾﺠﺎﺩ ﮐﻨﺴﺮﺳﻴﻮﻡ و ﺭﻗﺎﺑﺖ ﺳﺎﻟﻢ ﺩﺭ ﺩﺍﺧﻞ ﻭ ﮐﺴﺐ ﺳﻬﻢ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺍﺯ ﺑﺎﺯﺍﺭﻫﺎی ﺟﻬﺎﻧﯽ را از مهم‌ترین اهداف پیش‌روی توسعه ساخت داخل در این شرکت عنوان کرد.

به گزارش شانا، در ادامه این نشست نمایندگان شرکت‌های سازنده داخلی با ارائه پیشنهادها و دیدگاه‌های خود با مدیران حوزه ساخت داخل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به تبادل نظر پرداختند.

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت است که ساخت داخل را با امضای ۱۷ فقره قرارداد در سال ۱۳۷۳ آغاز کرد. ساخت پره‌های متحرک توربین‌های سولزر و سولارسنتار و راستون تی‌بی ۴۰۰۰ در فاصله سال‌های ۷۴ تا ۷۷ و نصب و بهره‌برداری موفقیت‌آمیز آنها از مهم‌ترین اقدام‌های این شرکت در زمینه خودکفایی در ساخت تجهیزات در سال‌های گذشته بوده است.

 


٠٨:٥٠ - چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ١١٢٨٥    /    تعداد نمایش : ٧٧٩