صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > امضاء قرارداد مرحله طراحی پایه طرح ارتقای کیفیت محصولات سنگین پالایشگاه نفت بندرعباس با شرکتهای ژاپنی


  چاپ        ارسال به دوست

امضاء قرارداد مرحله طراحی پایه طرح ارتقای کیفیت محصولات سنگین پالایشگاه نفت بندرعباس با شرکتهای ژاپنی

قرارداد مرحله طراحی پایه طرح ارتقای کیفیت محصولات سنگین پالایشگاه نفت بندرعباس با شرکتهای ژاپنی امضاء شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس در این باره گفت: بر اساس توافق صورت گرفته، در این مرحله از قرارداد، برخی شرکت های ژاپنی  در قالب یک کنسرسیوم، طراحی بنیادی طرح ارتقای کیفیت محصولات سنگین پالایشگاه نفت بندرعباس را انجام میدهند.

به گزارش روابط عمومی شرکت پالایش نفت بندرعباس؛ مهندس هاشم نامور افزود: این قرارداد در چهار بخش تنظیم شده است که شامل مراحل پیش از طراحی پایه (Pre-PDP) برای انجام طراحی بنیادی از جمله شناسایی و تعیین کلیه صاحبان تکنولوژی و عقد قرارداد اخذ لیسانس برای واحدهای جدید، مرحله طراحی بنیادی (BASIC Design) طرح ارتقاء کیفیت محصولات سنگین، مرحله برآورد قیمت کل اجرای پروژه و تهیه مشخصات فنی دستگاهها، تجهیزات و کالاهای مورد نیاز طرح بر اساس طراحی بنیادی و در نهایت تهیه مدارک و مستندات مورد نیاز برای برگزاری مناقصه است.

وی تصریح کرد: مدت زمان اجرای مرحله طراحی پایه 13 ماه در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس در رابطه با لزوم اجرای این طرح گفت: ضرورت کاهش میزان توليد فرآورده های سنگین و با ارزش افزوده کم و افزایش میزان تولید فرآورده های سبکتر با ارزش افزوده بیشتر، ارتقاي كيفيت فرآورده‌هاي توليدي، توليد فرآورده‌هاي سازگار با محیط زيست‌ و صرفه جویی در مصرف انرژی و بهبود عملکرد اقتصادی، از مهمترین دلایل حرکت در راستای توسعه و ساخت واحدهای جدید به ویژه واحدهای  ارتقای کیفیت محصولات سنگین است.

مهندس نامور با اشاره به اینکه اكنون 24 درصد توليد فرآورده هاي نفتي پالايشگاه نفت بندرعباس را نفتكوره تشكيل ميدهد بیان داشت: با توجه به نیاز بازارهای داخلی و بین المللی به فرآورده های با کیفیت و افزایش میزان تولید و مصرف گاز طبیعی و در نتیجه کاهش مصرف نفتکوره در نیروگاهها و سایر صنایع و از سوی دیگر، حركت به سمت تولید فرآورده سبكتر و با ارزش افزوده بيشتر و سازگار با محیط زیست، سرمايه گذاري در پروژه كاهش ميزان توليد نفتكوره از اهميت بالايي برخوردار است.

وی گفت: تحقق اين اهداف با بررسی الگوهاي مختلف ارتقاء کیفیت محصولات سنگین امكان‌پذير است که در این خصوص شرکت پالایش نفت بندرعباس در ابتدا بررسی ها و اقدامات اولیه امکانسنجی فنی و اقتصادی اجرای طرح  ارتقاء کیفیت محصولات سنگین (Heavy Oil Upgrading) را در دستور کار قرار داد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس افزود: به منظور اجرای این طرح ابتدا با شرکتهای معتبر اروپایی و آسیایی مذاکره شد و در نهایت مطالعات امکان سنجی این طرح توسط کنسرسیوم  شرکتهای ژاپنی و کره جنوبی انجام شد. 

مهندس هاشم نامور تصریح کرد: در مطالعات امکان سنجی، شرايط و پتانسيل‌ها و فرصت‌هاي بهبود موجود در پالايشگاه نفت بندرعباس به منظور ارتقاء كيفيت فرآورده‌ها با تمركز بر كاهش حداكثري ميزان نفت‌كوره توليدي، کاهش ضایعات و استفاده حداکثري از راندمان حرارتی، تولید فرآوردههای نفتی بر اساس استاندارد یورو 5، تولید محصولات پتروپالایشی و بهبود عملکرد اقتصادی با در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی، مورد بررسي قرار گرفت.

وی افزود: پس از ارائه گزارش امکان سنجی از سوی کنسرسیوم و تأیید مطالعات از سوی هیئت مدیره شرکت پالایش نفت بندرعباس، مذاکرات اجرای مرحله پیش طراحی و طراحی بنیادی با کنسرسیوم این شرکت های ژاپنی بر مبنای الگوی های پالایشی استاندارد و تایید شده آغاز شد که پس از برگزاری جلسات متعدد و تبادل نظر طرفین، قرارداد اجرای این مرحله به امضاء رسید.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس با اشاره به اینکه مذاکرات برای اجرای مراحل بعدی طرح نیز با سایر شرکتهای توانمند در حال انجام است اظهار داشت: تمام اقدامات انجام شده برای نهایی کردن قرارداد توسط کارشناسان و مدیران شرکت پالایش نفت بندرعباس با بهره گیری از خدمات مشاورین طرح صورت پذیرفته است.

 

 


١٥:٤٧ - چهارشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ١١٠٤٧    /    تعداد نمایش : ٩٠٠دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11557111
 بازدید امروز : 5577
 کل بازدید : 34447307
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0/4676