صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > نظارت و كنترل چرخه توزيع سوخت با فعال سازي ديسپچينگ


  چاپ        ارسال به دوست

رئيس بازرسي فني و هماهنگي بر مبادلات نفتي

نظارت و كنترل چرخه توزيع سوخت با فعال سازي ديسپچينگ

 

سيستم ديسپچينگ به عنوان يكي از ابزار هاي مهم و كارآمد براي  هماهنگي و نظارت بر مبادلات نفتي در صنعت نفت به منظور كنترل قاچاق سوخت در شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران راه اندازي شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي پالايش و پخش، صيد محمد جمشيدي رئيس بازرسي  فني و هماهنگي بر مبادلات نفتي شركت ملي پالايش و پخش گفت با راه اندازي سيستم ديسپچينگ مي توانيم ميزان قاچاق سوخت را در كشور كنترل و از اين طريق تبادلات فرآورده هاي نفتي را بطور دقيق اندازه گيري و محاسبه كنيم.

وي درباره انجام هماهنگي و نظارت بر مبادلات نفتي افزود: كميته تخصصي شركت ملي پالايش و پخش متشكل از نماينده هاي شركت ملي پخش، شركت خطوط لوله و مخابرات، شركت ملي مهندسي و شركت هاي پالايشي كشور و نمايندگاني از مديريت هماهنگي و نظارت بر توليد و برنامه ريزي تلفيقي ايجاد شده است كه با استاندارد سازي و تدوين بخشنامه هاي كاربردي به هدف هاي مهم شامل كاهش خطاها، درست عمل كردن مبادلات نفتي و جلوگيري از هدر رفت فرآورده هاي نفتي دست يافته است و بتوانيم از اين طريق به تبادل نظر و تصميم گيري هاي بهتر و جلوگيري از اتلاف سرمايه هاي ملي پرداخته و آن را مديريت كنيم.

محمد جمشيدي همچنين درباره كميته ديسپچينگ تصريح كرد: با پايش عملكرد مبادلات به منظور كاهش اتلاف فرآورده هاي نفتي  از آلودگي محيط زيستي جلوگيري به عمل آمده و پالايشگاه هايي مانند پالايشگاه نفت آبادان و كرمانشاه راكه در داخل شهر فعاليت مي كنند ، مطابق با استاندارد محيط زيست تنظيم مي كنيم.

رئيس بازرسي فني و هماهنگي بر مبادلات نفتي افزود: در كنترل و عملكرد دقيق ديسپچينگ از دستگاه هاي ال جي جي تي و تجهيزات ميترينگ با تكنولو‍ژي روز دنيا  استفاده مي كنيم.در بعضي از مناطق در تبادل فرآورده ها از پالايشگاه به پخش مناطق تجهيزات ميترينگ بطور دقيق اندازه مبادلات را كنترل و ميزان آن را تشخيص مي دهد تا بتوان آنرا محاسبه و كنترل كرد.

به گفته وي حوزه فعاليت ديگر ديسپچينگ اندازه گيري حجم مخازن و انبارها است كه اطلاعات مورد نياز را در اختيار ما قرار مي دهند. اطلاعات مخازن جايگاه هاي سوخت شامل موجودي فرآورده ها و ميزان توزيع و ميترينگ آن ثبت و به مركز ديسپچينگ ارسال مي شود. اين اطلاعات در ديسپچينگ مي تواند به مديريت و نظارت توزيع فرآورده هاي نفتي كمك كرده و موجب يكپارچه سازي در عملكرد پخش فرآورده ها در كشور شود.

جمشيدي اضافه كرد:در كشور 85 انبار ، حدود يك هزار مخزن و1200 نقطه بارگيري در انبار هاي نفت شركت ملي پخش وجود دارد و در هر نقطه از بارگيري بايد سيستم ميترينگ وجود داشته باشد . در حال حاضر 45 درصد از اين نقاط به اين سيستم مجهز شده اند.3200 جايگاه سوخت1200 جايگاه سي ان جي و پنچ اسكله نفتي و 10 واحدتاسيسات گاز مايع در كشور داريم كه7 نيروگاه توليد برق كنترل و نظارت قرار دارند.تامين و توزيع فرآورده هاي نفتي با كيفيت يكي از وظايف ما به مشتريان است.


١١:٠٠ - دوشنبه ١٦ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ١١٠٠٤    /    تعداد نمایش : ١٦٠٢دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 12271285
 بازدید امروز : 10378
 کل بازدید : 37438795
 بازدیدکنندگان آنلاين : 23
 زمان بازدید : 0/4533