صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > پالایش و پخش در اجرای اصل 44 مجری قانون خواهد بود


  چاپ        ارسال به دوست

قسمت پنجم نشست خبری معاون وزیر نفت

پالایش و پخش در اجرای اصل 44 مجری قانون خواهد بود

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی گفت: اینکه دو پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند و آبادان دولتی بماند یا خصوصی شود ما دخیل نیستیم و هر مصوبه ای تصویب شود ما مجری آن خواهیم بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش، وی با بیان اینکه طبق اصل ۴۴ دولت باید کمتر تصدی گری داشته باشد، افزود: طبق همین اصل ما نباید مالکیت پالایشگاه ها را داشته باشیم و تنها می توانیم در هیئت مدیره یک عضوی به منظور نظارت منصوب کنیم.

وی همچنین درباره نارضایتی هایی که در پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند وجود داشت و حواشی پیش آمده راجع به انتقال نیروها به شرکت خطوط لوله و مخابرات توضیح داد: عده ای که در زمان راه اندازی پالایشگاه به این شرکت رفته بودند، قرار بود پس از اتمام کار برگردند که به دلیل تغییرات مدیریتی، این امر محقق نشده بود.

صادق آبادی افزود: از طرفی در شرکت خطوط لوله و مخابرات به دلیل حجم بالای بازنشستگی نیاز به نیرو وجود داشت که ما صلاح دیدیم این جابجایی ها در داخل انجام شود و به همین منظور نیز کمیته ای تشکیل شد و درخواست افرادی که می توانستند به شهرهای مجاز منتقل شوند، در این کمیته بررسی و اجرا شد.
حمایت از ساخت داخل به شرط صرفه اقتصادی رویکرد پالایش و پخش است

صادق آبادی با اشاره به اینکه سیاست ما حمایت از ساخت و فناوری داخل است، افزود: اما این حمایت نباید منتهی به تولید محصولی شود که تاثیر مثبت اقتصادی نداشته باشد.

وی تاکید کرد: ما حاضریم پیشنهادهای سازندگان را بشنویم و از مواردی که به تولید اقتصادی و به صرفه منجر می شود، حمایت کنیم.

به گفته وی این شرکت از سازندگان داخلی انتطار دارد که اگر کالایی تولید می کنند به روز و زنده نگه دارند، نه اینکه تنها با حمایت ها یک کالایی سالها بدون بهبود و هماهنگی با بازار جهانی ادامه تولید داشته باشد.

وی با بیان اینکه به عنوان مثال کاتالیست به تنهایی قیمت ندارد، اما نقش مهمی در اقتصاد یک پالایشگاه دارد، عنوان کرد: کاتالیست ها نقش مهمی در تولید و مارجین پالایشگاه دارد و با اینکه بهای زیادی ندارد اما سرمایه زیادی را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین مهم است و باید مورد حمایت قرار بگیرد.

صادق آبادی افزود: در این زمینه شرکت ملی پالایش و پخش حمایت هایی انجام داد و هم اکنون کاتالیست های واحدهای زیادی در داخل ساخته می شود که آخرین مورد آن هم در واحد ایزومریزاسیون پالایشگاه ستاره خلیج فارس بود.

تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال آینده

صادق آبادی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: من اعتقاد دارم ابتدا باید کاری صورت بگیرد سپس درباره آن صحبت کرد.

وی افزود: در پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس همه موارد در دست ما نیست، اما سعی ما بر این است که بتوانیم در پایان سال واحد تقطیر را در سرویس بیاوریم و اواخر خردادماه سال آینده، واحد ان اچ دی وسی سی ار فاز دوم را راه اندازی کنیم و انتهای سال ۹۷ نیز فاز سوم را تکمیل کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش همچنین با بیان اینکه فاز دوم پروژه ستاره خلیج فارس به صد میلیون یورو نیاز دارد، گفت: برای راه اندازی فاز سوم نیز به کمتر از این مبلغ نیاز خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در دو ماهی که گذشت مدیرعامل و هیئت مدیره و کارکنان شرکت توانستند تولید را تثبیت کنند، افزود: از متوسط ۳.۵ میلیون لیتر در مهرماه امسال به ۸.۸ میلیون لیتر در آبان ماه و ده میلیون لیتر بنزین یورو۴ در آذرماه رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس به تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو۴ رسیده است، تصریح کرد: هم اکنون با کیفیت ترین بنزین کشور در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می شود.

وی سهم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در افزایش تولید بنزین کشور را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: این پروژه با راه اندازی فاز دوم به درآمد خوبی خواهد رسید که می تواند سرمایه راه اندازی فاز بعدی را تامین کند.

وی توضیح داد: با راه اندازی فاز اول سی درصد درآمد ایجاد شده اما امکان بازپرداخت وجود ندارد، فاز دوم به منابع مالی نیاز دارد که نگران تامین آن نیستم و با تکمیل فاز دوم، پروژه ثروت ایجاد خواهد کرد.


در صورت تداوم سوآپ نفت خام کرکوک، خط لوله احداث می شود

عباسعلی جعفری نسب، مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت نیز در این نشست درباره سوآپ نفت کرکوک گفت: طبق توافقی که هم اکنون انجام شده، طرف عراقی باید حدود ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام را با تانکرهای جاده پیما به دره شهر منتقل کند که ضمانت این انتقال با آن طرف است.

وی ادامه داد: اگر این سوآپ تداوم یافت و به ظرفیت های بالاتر از ۶۰ هزار بشکه در روز رسید، یک خط لوله نفت از کرکوک تا تنگ فنی به ظرفیت ۲۵۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه ساخته خواهد شد.به گفته جعفری نسب هم اکنون تغییراتی که در انبار دره شهر به منظور دریافت نفت خام سوآپ داده شده عمده نیست و هزینه زیادی در بر نداشته است.

ما مقصر آلودگی هوای کشور نیستیم

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه همه تصور می کردند که اگر بنزین و نفت گاز توزیعی یورو۴ باشد، مشکل آلودگی هوای تهران حل می شود، افزود: هم اکنون می بینیم که این آلودگی رفع نشده و ما مقصر آن نیستیم.

وی افزود: با یک آزمایش ساده توسط دو خودروی استاندارد و غیر استاندارد میتوان متوجه شد که آلودگی در اثر احتراق ناقص سوخت انجام می شود.

به گفته وی ما نمی توانیم خودروهایی داشته باشیم که برای سوخت یورو۴ طراحی نشده اند اما انتظار داشته باشیم که سوخت را بطور استاندارد بسوزانند.

وی با تاکید بر اینکه ما مسئول آلودگی هوای تهران نیستیم، تصریح کرد: اما مسئول توزیع بنزین و نفت گاز یورو۴ هستیم که به تعهدمان عمل کرده ایم. 

 


٢١:٠٧ - يکشنبه ٣ دی ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٩٥٨    /    تعداد نمایش : ٩٥٢دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11398149
 بازدید امروز : 6836
 کل بازدید : 33861964
 بازدیدکنندگان آنلاين : 15
 زمان بازدید : 0/5157