صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > ربع قرن تلاش


  چاپ        ارسال به دوست

ربع قرن تلاش

نگاهی به کتاب ربع قرن تلاش
(مرور 25 سال فعالیت های آغازین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران)

«سازمان های دولتی در ایران علی رغم وظایف سنگین و دستاوردهای سترگی که معمولا در زمینۀ زیرساخت و ارائۀ خدمات به جامعه دارند، صاحب تاریخ مدونی از فعالیت های خود نیستند. سوابق خدمات آنان معمولا زیر کوهی از اسناد و اوراق ثبت فعالیت های جاری روزانه دفن می شود که گاه حتی قابل استخراج نیست. آگاهی از این نقص، وظیفۀ سنگینی بر دوش ادارات و واحدهای روابط عمومی قرار می دهد؛ نگارش تاریخ مستند فعالیت های سازمان.»

این جملات، سرآغاز کتابی است با نام «ربع قرن تلاش» که به عنوان نخستین تقویم رسمی و تاریخ شفاهی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران عرضه شده است. اهمیت این اثر، آنجا به چشم می نشیند که بدانیم 98 درصد انرژی مورد نیاز کشور، با مصرف فرآورده های نفتی تأمین می شود.

این مجموعه که بخش نخست آن در قالب گفتگو با  مدیران ارشد و مسؤولان وقت شرکت ملی پالایش و پخش فراهم آمده، نخستین مجموعه ای است که تاریخ تکنیکال صنایع پالایشی، انتقال، توزیع و مهندسی و ساختمان نفت را به صورت رسمی و متقن ارائه می دهد. در این بخش، مهمترین رویدادهای این شرکت که با وقایع تاریخی- اجتماعی معاصر نیزگره خورده، از زبان مسؤولان وقت، به عنوان تصمیم سازان و مجریان وشاهدان اصلی این رویدادها، در کنار تبیین زایش، شکل گیری و لزوم تأسیس این شرکت، به صورتی تحلیلی و منسجم روایت شده است.

در بخش دیگر، سیر تحولات پالایش و پخش، در آینۀ آمار منعکس شده و وضعیت تولید، فروش، بانکرینگ و  صادرات  فرآورده های اصلی، یعنی نفت سفید، نفتگاز، بنزین و گاز مایع(LPG) و نفت کوره، از روزگار پس از جنگ و تأسیس شرکت ملی پالایش و پخش تا به امروز، با ذکر اعداد و ارقام مورد بررسی قرارگرفته است.

سیرتحولات تاریخی زیرمجموعه ها و مدیریت های شرکت ملی پالایش و پخش ، فصل دیگری از این کتاب است که در آن مسیر فعالیت ها و فرآیندهای عملیاتی و ستادی را در حوزه های مختلف این شرکت، برابر روی خوانندگان و مخاطبان خود می گذارد. سیر تحولات خصوصی سازی، مدیریت منابع انسانی، پژوهش و فناوری، برنامه ریزی تلفیقی و HSE مهمترین مواردی است که در این فصل با آن آشنا می شویم.

«شاهرگ حیات» عنوان فصل دیگری است که در آن به صنعت انتقال و شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران می پردازد. آغاز فعالیت و پیشینۀ تاریخی انتقال نفت خام و فرآورده، احداث شبکۀ خطوط لوله و تبیین دستاوردهای شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت، تؤام با فعالیت های زیرمجموعه های این شرکت، شامل: مدیریت مخابرات، مدیریت مهندسی و طرح ها، مدیریت کالا و HSE مطالبی است که در این فصل مورد بحث واقع شده است.

سخن از صنعت عظیم پالایش نفت و پالایشگاه های کشورکه به لحاظ داشتن جنبه های تاریخی، و یادآوریِ نهضت مردمیِ ملی شدن صنعت نفت و خلع ید بیگانگان، از جاذبۀ فراوانی برخوردار است، موضوع فصل دیگر این کتاب را به خود اختصاص می دهد. در این بخش شاهد سیرتکوینی صنعت پالایش در گذر زمان، و توسعۀ آن در بستر تاریخِ صنایع جدید کشور، و ارائۀ تاریخچه وسرگذشت هریک از پالایشگاه های نفت به گونه ای مجزّا و مفصّل هستیم. معرفی بخش ها و واحدهای صنایع پالایشی، میزان ظرفیت فرآورش و استحصال فرآورده، شرح عملیات ارتقایی و بهسازی واحدهای پالایشی، جدول تولیدات و حجم فرآورده های تولیدی به تفکیک هریک از پالایشگاه ها و واحدهای پالایشی کشور، درشمار مهمترین موضوعاتی است که در این فصل گنجانده شده است.

«حلقۀ ارتباط» ، عنوان فصل دیگری از این کتاب است که در آن به آخرین حلقۀ صنعت نفت، یعنی توزیع و پخش فرآورده های نفتی پرداخته شده است. در این فصل، ابتدا با تاریخچۀ این صنعت 96ساله در کشور آشنا شده و سپس با تحلیل عملکرد انواع وسایل حمل و جابجایی فرآورده های نفتی روبرو می شویم. در ادامۀ این فصل، ضمن معرفی بخش های مختلف سازمان و مدیریت های زیرمجموعۀ شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، مهمترین طرح های اجراشدۀ این شرکت به صورت مبسوط و مشروح ارائه شده و دستاوردهای هریک با ذکر اعداد و ارقام ارزیابی گردیده است.

شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، آخرین زیرمجموعۀ شرکت ملی پالایش و پخش است که در این کتاب از آن یاد می شود. بررسی تجارب و پیشینۀ فعالیت های مهندسی و عمران و ابنیه در صنعت نفت، بخشی از موضوعات این فصل را در بر می گیرد. در ادامه، معرفی و ارزیابی بخش های اصلی شرکت، شرح اقدامات و تجارب شرکت در دوران جنگ تا امروز، تشریح  طرح های احداث و توسعۀ پالایشگاه ها، خطوط لوله، انبارهای نفت، جایگاه های سوختگیری، اسکله و بنادر، مجتمع های مسکونی، ابنیۀ صنعتی، طرح های مقاوم سازی، پروژه های برون مرزی و چشم انداز آیندۀ این شرکت، دیگر موضوعات فصل پایانی این کتاب است.

 این اثر که توسط ادارۀ انتشارات روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش در اقدامی تاریخی، به مناسبت بیست و پنجمین سال تأسیس این شرکت تهیه و تدوین شده است، در جای خود، مرجعی مفید و قابل اعتنا برای پژوهشگران و محققانِ علاقه مند به تاریخ صنعت نفت ایران، بویژه در حوزۀ صنایع پالایشی، انتقال، توزیع و مهندسی و ساختمان نفت، به شمار می آید.

شایان ذکر است که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران یکی از 4 شرکت اصلی وزارت نفت است که در17 اسفند 1370 براساس اصل تفکیک فعالیت های بالادستی و پایین دستی صنعت نفت و تجمیع بخش های همسو، تأسیس شد و از بهار سال 1371 رسما پاگرفت. زیرمجموعه های این شرکت که بعضاً کهنسال ترین مجموعه های صنعتی و نخستین واحدهای نفتی کشور محسوب می شوند، عبارتند از: شرکت های پالایشی نفت، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت خطوط لوله ومخابرات نفت ایران، و شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران.

 


١١:٤٣ - سه شنبه ١٦ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٠٨٨٣    /    تعداد نمایش : ١٠٥٢دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11557845
 بازدید امروز : 1508
 کل بازدید : 34450226
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/5469