صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > پالایش و پخش بر روی نردبان توسعه


  چاپ        ارسال به دوست

روایت معاون وزیر نفت از صنعت پالایش و پخش به مناسبت 25 سالگی این شرکت

پالایش و پخش بر روی نردبان توسعه

 

عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی به مناسبت فرا رسیدن 25 سالگی شرکت، صنعت پالایش و پخش را بیش از آنکه 25 ساله بداند، 110 ساله اعلام می‌کند و می‌گوید: صنعت پالایش و پخش فراتر از تقسیم‌بندی‌های امروزی است و از روزی که نفت آمد، پالایش و پخش کنارش جان گرفت.

 روایت وی از این صنعت این‌گونه آغاز می‌شود: زمانی که حمله عراق به ایران اتفاق افتاد، پالایشگاه آبادان50 درصد انرژی کشور را تامین می‌کرد و قطع 50 درصد انرژی کشور در یک جنگ1500 کیلومتری جبهه‌ای به مثابه شکست و فروریختن کشور بود؛ اما مجموعه پالایش و پخش با افزایش ظرفیت در داخل کشور، نقشه عراق را نقش برآب کرد.

پالایشگاه‌ها در جنگ آماج حملات بودند و شاید اولین تاسیساتی بودند که بمباران شدند، اولین بمباران تاسیسات نفتی در جریان حمله رسمی عراق ساعت ٣ و ٣٦ دقیقه بعد از ظهر روز دوم مهر ١٣٥٩ بود که تعدادی از مخازن ذخیره‌سازی پالایشگاه آبادان بمباران شد و آخرین بمباران دشمن نیز ساعت ١٠ و چهارده دقیقه صبح روز چهاردهم خرداد ١٣٦٧ اتفاق افتاد که در آن روز جنگ مستقیم دشمن با صنعت پالایش تمام شد.
این دو تاریخ اولین و آخرین بمباران هایی بوده که در تاریخ صنعت پالایش و پخش ثبت شده است و در بین این دو تاریخ، پالایشگاه های نفت بی وقفه بمباران می شد؛ به گونه ای که پالایشگاه آبادان به عنوان خط مقدم نبرد و به دلیل مجاورت با رودخانه اروند و نزدیکی به مرز عراق، در طول هشت سال جنگ تحمیلی ٢٣ واحد فرآیندی آن به طور کامل از بین رفت. پالایشگاه کرمانشاه بیش از40 بار، پالایشگاه تبریز 22 بار، پالایشگاه اصفهان 7 بار، پالایشگاه تهران 2 بار و پالایشگاه شیراز نیز ٤ بار بمباران شدند.

خروج ظرفیت٦٥٠ هزار بشکه ای پالایشگاه آبادان از مدار تولید ضربه ای اساسی به صنعت پالایش کشور بود. در سال ١٣٥٩ کل ظرفیت پالایش کشور حدود ١,١ میلیون بشکه در روز بود و با بروز جنگ تقریبا نیمی از ظرفیت پالایشی کشور را  از دست دادیم. زمانی که پالایشگاه آبادان آماج حملات بی وقفه دشمن قرار گرفته بود، حدود ١٨١ نفر از همکاران ما در حین کار شهید شدند و لازم بود که این پالایشگاه از سرویس خارج شود و عملا کار در چنین شرایطی منطقی به نظر نمی رسید، زیرا دشمن پالایشگاه آبادان را سیبل حملات خود قرار داده بود و مرتب آتش دشمن بر سر تاسیسات آن می ریخت و تولید در چنین شرایطی ممکن نبود، زیرا توام با انفجار و آتش سوزی شدید بود.
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با زیرمجموعه های خود شامل شرکت های خطوط لوله و مخابرات نفت، شرکت ملی پخش و شرکت ملی مهندسی و ساختمان در مجموع ٤٣٥ نفر شهید تقدیم کرده است که ٢٨٠ نفر از این شهدا در حین کار در پالایشگاه ها و تاسیسات این شرکت شهید شده اند و ١٥٥ نفر نیز از کارکنان این مجموعه بودند که با علاقه شخصی به جبهه رفته بودند.
در مجموع در صنعت نفت یک هزار و ١٧ نفر شهید شده اند که از این تعداد، حدود ٢٤٢ نفر شهید متعلق به پالایشگاه آبادان است و حدود یک چهارم شهدای صنعت نفت را تشکیل می دهد و همین گواهی است که پالایشگاه آبادان خط مقدم صنعت نفت در دوره هشت سال دفاع مقدس بوده و فداکاری های بی نظیری در این نقطه اتفاق افتاده است.

آینده روشن، سهم پالایش و پخش

روایت پس جنگ را این‌گونه شروع می‌کند، پالایشگاه‌های امام خمینی (ره) شازند اراک و بندرعباس ساخته و راه اندازی شد و در حال حاضر عملیات کیفی‌سازی در حال انجام است و خط لوله توسعه پیدا می‌کند،  محصول یورو 4 در بخش وسیعی از کشور توزیع می‌شود و امیدواریم پروژه های کیفی سازی پالایشگاه ها "حذف مازوت" بزودی اجرایی شود و آرزوی تمام ما نفتی‌ها برای داشتن پالایشگاه‌هایی با  اقتصاد موجه را محقق سازد.

آینده صنعت پالایش را با وجود جوان‌ها ، برنامه‌ها و ایده‌های دردست اجرا بسیار روشن می‌بینم.

 


١٢:٠١ - دوشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ١٠٦٣٥    /    تعداد نمایش : ١٦٣٣دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 10906812
 بازدید امروز : 3782
 کل بازدید : 32082413
 بازدیدکنندگان آنلاين : 16
 زمان بازدید : 0/4844