صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > همواره تجسم کنید سوژه یکی از اعضای خانواده شماست


  چاپ        ارسال به دوست

محمد نوروزی استاد دوره تخصصی عکاسی خبری برای رعایت اخلاق حرفه ای در عکاسی خبری

همواره تجسم کنید سوژه یکی از اعضای خانواده شماست

 

اولین دوره تخصصی عکاسی خبری با حضور استاد محمد نوروزی، مدرس دانشگاه و از نخبگان عکاسی خبری ایران برای 13 تن از عکاسان ستاد شركت ملي پالايش و پخش و شرکت های تابعه استان تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ، محسن مومنی رئیس روابط عمومی اين شرکت، هدف از برگزاری این دوره تخصصی را ارتقای هنر عکاسی خبری و انتقال تجربیات ارزشمند استاد محمد نوروزی عنوان کرد و افزود: این دوره برای نخستین بار در تاریخ شرکت و صنعت نفت برگزار شده است و ما سعی کردیم در وهله نخست از عکاسان ستاد و شرکت های تابعه استان تهران ثبت نام کنیم .

مومنی افزود: حسب برنامه ریزی انجام شده و هماهنگی با واحد آموزش قرار است دومین دوره عکاسی خبری با حضور عکاسان شرکت های تابعه مستقر در شهرستان ها در نیمه اول سال 1396 برگزار شود.

حمیدرضا مقدم فر، مسؤول سمعی و بصری روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به رویکرد نوین روابط عمومی در برگزاری دوره های تخصصی با حضور اساتید بنام گفت: نگاهی به بیوگرافی استاد محمد نوروزی، نشان از سال ها تلاش و تجربیات ارزشمند ایشان در سخت ترین دوران کاری ازجمله جنگ، سیل، زلزله و رویدادهای تاریخی دارد.

بدین لحاظ حسب جلسات برگزار شده با همکاران آموزش به اتفاق استاد، مقرر شد این دوره تخصصی به صورت کارگاهی (علمی و عملی) در 10 جلسه 4 ساعته برگزار  شود و طی آن به مباحثی در خصوص "تاریخچه عکاسی مستند و خبری در جهان"، "معرفی بزرگان عکاسی مستند و خبری و بررسی آثار برتر ایشان" و "اخلاق حرفه ای در عکاسی" پرداخته شود.

شایان ذکر است که استاد محمد نوروزی در مباحث خویش در دوره در ابتدا به این نکته اشاره کردند که یک عکاس در وهله نخست شروع به کار خود در عکاسی باید به سه سوال اصلی و مهم پاسخ دهد؛ اول اینکه عکاسی چیست؟ دوم اینکه هدف عکاس از گرفتن عکس چه چیزی می‌تواند باشد؟ و سوال نهایی اینکه فرد عکاس بداند از چه سوژه‌ای می‌خواهد عکاسی کند؟

دبیر دهمین دوره جشنواره عکس خبری دوربین‌.نت افزود: یکی از نکات مهم در عکاسی آنست که یک عکاس باید در همه شرایط دوربین را به همراه خود داشته باشد چرا که ممکن است در یکی از روزهایی که بسیار عادی به نظر می‌رسد بتواند تاریخی‌ترین عکس خود را به ثبت رساند و سبب شود که همان عکس او را به یک عکاس تاریخ‌نگار تبدیل کند.

نوروزی تصریح کرد: مشاهده عکس‌های مختلف برای یک عکاس سبب می‌شود که نگرش ویژه‌ای به عکاس داده شده و کیفیت کار او ارتقاء یابد.

شایان ذکر است که استاد محمد نوروزی با اشاره به سابقه کار حرفه ای خود از  ۱۳۶۲ با استخدام در روزنامه کیهان، به عنوان عکاس خبری تا سال ۱۳۸۳ و شروع بازنشستگی از اين روزنامه به عنوان جوانترین بازنشسته عکاس خبری با ۳۸سال سن با بيان اینکه  گاهی گرفتن یک عکس سبب می‌شود به موضوع و معضلی اهمیت ویژه داده شده و مورد توجه قرار گیرد و نباید از کنار آن به سادگی عبور کرد، گفت: یک عکاس باید توجه کند که برای عکاسی از هر سوژه‌ای بهتر است قبل از اقدام به عکاسی، در سوژه مورد نظر خود نوعی ایجاد دلگرمی کرده و شرایطی را ایجاد کند که خود سوژه به سمت او کشیده شود.

این عکاس دفاع مقدس که تجربه حضور در صحنه های مختلف: جنگ - سیل - زلزله - حج خونین و ....  را دارد و افزون بر حضور موفق در تعداد زیادی از نمایشگاه ها و جشنواره های عکس داخلی و خارجی؛ عکس‌هایش در کتب عکس‌های جنگ و تاریخی بارها و بارها منتشر شده است، تأکید کرد: حتما توجه کنید که در دنیای عکاسی به دنبال بت‌سازی و معروفیت به هر قیمتی نباشید. چون اگر در مسیر عکاسی الگوهای غلط و نامناسب را انتخاب نمایید خود در دام بسیاری از معضلات قرار خواهید داد.

نوروزی یکی از نکات ارزشمند در مبحث اخلاق در عکاسی را توجه به رکن حقیقت‌بین بودن عکاس دانست و تصریح کرد: «عکاسی عشق است نه تکلیف» و عکاس خبری اگر عاشق کارش نباشد قادر به انجام کار و مسؤولیت خود نخواهد بود.

نوروزی تصریح کرد: عکاس باید چشم خود را بر روی حقیقت‌های جامعه باز کرده و فارغ از رابطه‌ها عمل کند و این ویژگی بارز را همواره مورد توجه و اهمیت قرار دهد.

مسئول بخش عکس فرهنگستان هنر از آغاز تا کنون، با اشاره به لزوم ساماندهی به آرشیو عکاسان گفت: یک عکاس باید برای آرشیو خود اهمیت ویژه‌ای قائل باشد و آن را مورد توجه قرار دهد. باید عکس‌ها را با وسواس ویژه‌ای دسته‌بندی کند که البته در این کار از نرم‌افزارهای مربوطه هم نباید غافل شد.

نوروزی که پیشتر موفق به دریافت جایزه نقدی و دیپلم افتخار-یونسکو- ژاپن شده است، افزود: یک عکاس باید توجه داشته باشد که در هیچ شرایطی فکر خود را به قیمت ارزان نفروشد و به آن بهای ویژه‌ای دهد.

استاد نوروزی دارنده عنوان عکاس برتر از نگاه مردم در جشنواره عکس ورزشی ایران تصریح کرد: یک عکاس وظیفه دارد بدون قضاوت و با نگاه حقیقت‌بین بدون وامدار بودن به هر کسی، کار خود را انجام دهد و تنها به بیان واقعیت و انتقال پیام فکر کند.

محمد نوروزی با اشاره به  همکاری ۱۴ ساله با مجله زن روز به عنوان عکاس مجله و تمرکز بر روی افتخارات و مشکلات زنان جامعه و همچنین همکاری با اداره ورزش بانوان کشور و حضور در کنار ورزشکاران افزود: هنر عکاسی زمانی کارآمد است که از آن به عنوان یک وسیله تهاجمی در مسیر امیال خود استفاده نکنید و کاملا بی‌طرفانه و به عنوان یک دوست از آن بهره ببرید چرا که در غیر این صورت از هنر سوء ‌استفاده کرده‌اید. عکاس هر آنچه را که برای خود می‌پسندد باید برای دیگران نیز بپسندد.

عضو انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، انجمن عکاسان بحران و داور جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی همچنین افزود: عکاس باید با مطالعه و دیدن عکس‌های خوب و بالا بردن سواد بصری به دانشی دست یابد که بی‌هیچ تعللی در کمترین زمان بهترین کادر را عکاسی کند و در زمان انتخاب لحظه قطعی به دنبال تصمیم‌گیری نباشد.

نوروزی كه سابقه همکاری با سازمان تالیف کتب درسی با عنوان کارشناس از سال ۹۱ تا کنون را نيز دارد، تصریح کرد: عکس‌های یک عکاس مانند فرزندان او هستند و باید احترام خاصی برای آنها قائل بود. وقتی با دوربین خود دوست باشید، وقتی با نگاه کردن از ویزور دوربین توانایی دیدن واقعیت‌های بیشتر را داشته باشید شما توانمند‌ترین فردی خواهید بود که می‌تواند حقیقت را ببیند.

 

 

 


٠٩:٣٤ - دوشنبه ٢٣ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ١٠٦٣٤    /    تعداد نمایش : ١٧٩٢دسترسی سریع
تابلو اعلانات
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11101011
 بازدید امروز : 1221
 کل بازدید : 32767977
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0/4218